Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies) analitikos tikslams (Adroll). Sutikdami spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Detaliau skaitykite čia

Apie intymias moterų paslaptis

Parengė Ieva 2017/01/20 0 Komentaras (-ai)

Intymios higienos paslaptys

 

Prausimasis duše yra malonus, kasdieninis ir kūną atgaivinantis procesas... kol preiname iki savo jautriausių sričių. Kokias priemones reikėtų naudoti? Galbūt jūs tai darote per daug, o gal per mažai? Kaip iš tikrųjų reikėtų prausti savo intymias kūno sritis, kad neapleistų šviežumo pojūtis, ir kokias priemones geriausiai naudoti informacija dalinasi akušerė ginekologė Ramunė Skirmantaitė.

 

Kaip dažnai reikėtų prausti intymias kūno vietas

Intymias kūno vietas reikėtų prausti vieną kartą per dieną. Jei prausite dažniau nei kartą per dieną,  galite sutrikdyti trapią pusiausvyrą savo makšties srityje. Makštis turi savybę apsivalyti pati, todėl plauti jos vidaus nerekomenduojama, tai reikėtų daryti tik išorėje. Makštyje gyvena milijonai bakterijų ir pH lygis yra labai subtiliai subalansuotas.

 

Kodėl vertėtų naudoti intymios higienos prausiklį

Akušerė ginekologė Ramunė Skirmantaitė sako, jog nepaisant gausybės informacijos spaudoje ir internete,  gydytojai ginekologai  vis dar susiduria su moterų patirtimi savo intymias kūno vietas plauti vandeniu, muilu ar  dušo geliu. Pasak jos, daugelis muilų ir kūno prausiklių yra šarminiai, todėl netinkami naudoti moters intymios srities higienai. „Naudojant įprastą muilą intymios srities higienai sausėja ir jautrėja makšties gleivinė, keičiasi normali makšties flora, gali atsirasti nemalonių simptomų: sausumas, perštėjimas, nemalonaus kvapo išskyros. Todėl siūlyčiau intymiai higienai rinktis priemonę, kuri  tam ir skirta”, – aiškina pašnekovė. Ar naudoti intymios higienos prausiklį, priklauso nuo moters higienos įpročių ir poreikių. Svarbu, kad būtų užtikrinta švara, moteris jaustųsi  gerai, o jos intymios srities priežiūros  įpročiai nesukeltų lytinės sveikatos sutrikimų. Kai kurioms moterims intymios higienos priežiūrai pakanka tik vandens.

 

Kaip pasirinkti

Renkantis intymios higienos priemonę  pirmiausiai reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad skirtingų ploviklių paskirtis nėra vienoda: vieni drėkina, kiti padeda atkurti bakterijų ekosistemą, kiti skatina epitelizaciją – gijimą ar pasižymi antiseptinėmis savybėmis. Intymios higienos prausiklį reikėtų pasirinkti pagal tai, kokia yra problema, kurią prausiklis gali padėti išspręsti.

 

Pasirinkimas priklauso ir nuo amžiaus

Pasak gydytojos, renkantis intymios higienos prausiklį derėtų atkreipti dėmesį ir į amžių. Normaliai makšties ekosistemai, kurią sudaro įvairių rūšių bakterijos: aerobai, anaerobai, grybeliai,  labai svarbus rūgščių ir šarmų balansas – pH. Priklausomai nuo amžiaus keičiasi ir   makšties pH. Vaisingo  amžiaus  sveikos moters makšties pH yra nuo 3,8 iki 4,5.  Tokiame amžiuje moteriški lytiniai hormonai estrogenai nulemia glikogeno kiekį makšties epitelinėse ląstelėse. Glikogenas skildamas išskiria pieno rūgštį, kuri mažina makšties pH, o tokia aplinka yra palanki daugintis laktobaciloms, aerobams. Tuo tarpu menopauzės laikotarpiu, kai  moters organizme sumažėja  estrogenų, makšties terpė darosi šarmingesnė, didėja jos pH, mažėja laktobakterijų, ryškėja makšties atrofija. Dažna tokio amžiaus moteris skundžiasi diskomfortu, sausumu, perštėjimu lytinių organų srityje. Dėl minėtų priežasčių intymios higienos priemones reiktų rinktis pagal amžių ir poreikį: vaisingame amžiuje praturtintas pieno rūgštimi, pH 3,8 – 4,5; vyresniame amžiuje –  turinčias drėkinančių medžiagų, pavyzdžiui, hialurono rūgšties, o pH šiose priemonėse turėtų būti neutralus ar silpnai šarminis.

Teigiamas poveikis

Intymios higienos prausikliai skirti palaikyti švarą. Kai kurios priemonės skatina greitesnį makšties mikrofloros atkūrimą ar spartina gijimo procesus (mat savo sudėtyje turi antiseptikų), todėl  skiriamos prieš/po ginekologinių operacijų uždegimų profilaktikai kartu su makšties ovulėmis. Kiti prausikliai pasižymi intensyvesnėmis drėkinamosiomis savybėmis, todėl labiau tinka menopauzės sulaukusioms moterims.

Į ką vertėtų atkreipti dėmesį

Ginekologė Ramunė Skirmantaitė įspėja, jog kai kurie intymios higienos prausikliai gali sukelti alergiją. „Alergiją dažniausiai išprovokuoja priemonėse esantys konservantai, kvapiosios medžiagos. Patartina rinktis nearomatizuotas, kuo natūralesnes higienos priemones ir prieš įsigyjant pasidomėti, ar sudėtyje nėra medžiagų, kurioms esate alergiška”, – pataria ginekologė.

Ovulės su antiseptikais

Kartais makšties priežiūrai vien intymios higienos prausiklio neužtenka. Gali prireikti ir makšties ovulių  su antiseptikais. Antiseptikas – tai cheminė medžiaga, veikianti bakteriocidiškai arba bakteriostatiškai. Ji apsaugo ar sustabdo mikroorganizmų augimą ar veiklą, slopindama jų aktyvumą ar juos sunaikindama, - paaiškina gydytoja.

Kam naudojama

Ginekologė Ramunė Skirmantaitė pasakoja, jog ovulės su antiseptine medžiaga (pavyzdžiui su chlorheksidinu)  gali būti rekomenduojamos intymios srities priežiūrai: prieš ar po ginekologinių operacijų, taip pat nemaloniems simptomams palengvinti  kartojantis makšties gleivinės bakterinėms infekcijoms. Siekiant efektyviau kovoti su uždegimu, naudojant ovules su antiseptiku, rekomenduojama naudoti ir intymios higienos prausiklį su chlorheksidinu.

 

Ką vertėtų žinoti

Ginekologė Ramunė Skirmantaitė rekomenduoja neužmiršti, kad netinkamas antiseptinių medžiagų naudojimas gali mažinti apsauginį odos, o tuo pačiu ir gleivinių barjerą. „Ovulės, kurių sudėtyje yra tam tikrų medžiagų, pavyzdžiui, chloheksidino, turėtų būti skiriamos ar rekomenduojamos gydytojo  ir tai neturėtų būti dažno naudojimo priemonė”, – sako gydytoja.

 

Straipsnis iš žurnalo „Moters savaitė“

Komentuoti